گروه بازرگانی ثقفی، عرضه کننده لوله مسی و اتصالات مسی، مفتول مسی و کاتد مسی
Open menu
گروه بازرگانی ثقفی، عرضه کننده لوله مسی و اتصالات مسی، مفتول مسی و کاتد مسی گروه بازرگانی ثقفی، عرضه کننده لوله مسی و اتصالات مسی، مفتول مسی و کاتد مسی گروه بازرگانی ثقفی، عرضه کننده لوله مسی و اتصالات مسی، مفتول مسی و کاتد مسی

لوله مویی

 لوله مویی

به سبب قطر بسیار کمی  که داراست لوله مویی نامیده می شود . جایگاه آن بین خروجی فیلتر (درایر) و  ورودی اواپراتور است. قطر وطول آن در کیفیت سرمای ایجاد شده بسیار با اهمیت است .

مشخصات کاربردی

لوله موئی به عنوان کنترل کننده های جریان مبرد در سیستم های تبرید استفاده میگردد.

کنترل کننده های مبرد بدون توجه به نوع کارشان دو وظیفه بعهده دارند :

1. اجازه جریان مبرد مایع از لوله مایع به اواپراتور با همان شدت تبخیر مایع در اوپراتور .
2. ایجاد اختلاف فشار بین طرفین پرفشار و کم فشار سیستم ، برای اینکه مبرد بتواند تحت شرایطی که در فشار کم اواپراتور تبخیر می شود در همان زمان در فشار زیاد در کندانسور نیز تقطیر شود . از بین چند کنترل کننده ، لوله مویی در سیستم های تبرید کم ظرفیت و شیر انبساط اتوماتیک و ترموستاتیک در سیستم های تبرید با ظرفیت زیاد ، مورد استفاده قرار می گیرند .

لوله مویی مسی، عرضه و فروش مس کالای مس برادران ثقفی

لوله مویی ساده ترین وسیله برای کنترل جریان مبرد است و شامل طول معینی از لوله ای به قطر خیلی کم می باشد که مابین کندانسور و اواپراتور  قرار می گیرید . لوله مویی بعلت مقاومت اصطکاکی زیاد و قطر کم و همچنین پدیده خفگی ناشی از تبخیر تدریجی مایع مبرد در لوله به دلیل کاهش فشار به کمتر از فشار اشباع ، در مقابل جریان مبرد مایع از کندانسور به اواپراتور مقاومت می نماید و با کنترل دبی مبرد عبوری ، اختلاف فشار بین آن دو را در حد لازم نگه می دارد مقاومت لوله مویی با طول و قطر معین ، در جریان مبرد ثابت است و دبی عبوری از آن با اختلاف فشار در طرفین لوله که همان اختلاف فشار تبخیر و تقطیر سیستم تبرید می باشد ، متناسب است و ظرفیت جریان در لوله مویی برابر ظرفیت پمپاژ می باشد .

انواع لوله های مویی مسی، شرکت بازرگانی کالای مس برادران ثقفی


در صورتیکه طراحی لوله های مویی نسبت به ظرفیت تبرید مناسب بوده و صحیح بکار برده شوند ، در محدوده قابل قبولی از شرایط کاری ، بطور رضایت بخش عمل خواهد کرد .
لوله های مویی از این نظر که در طول خاموش بودن سیکل ، جریان مبرد مایع به اواپراتور را متوقف نمی کنند با سایر انواع کنترل کننده های جریان مبرد ، تفاوت دارند چون در طول خاموشی سیستم ، فشار طرف پرفشار و کم فشار سیستم از طریق لوله مویی برابر می شود. باین دلیل در چنین سیستم هایی معمولاً از مخزن مایع استفاده نمی شود.
لوله های مویی علاوه بر ساختمان ساده و قیمت ارزان ، هزینه سیستم تبرید و تولید را پایین می آورند. پیچیدن ( لحیم کردن ) طول معینی از لوله مویی به لوله مکش برا ی ایجاد مبدل حرارتی بین این دو لوله بوده و عمل مادون سرد شدن مایع و سوپرهیت شدن بخار خروجی از اوپراتور را ایجاد می نماید .

نکاتی پیرامون لوله مویی:
1- قطر و طول انتخابی لوله مویی باید متناسب با ظرفیت تبرید و اختلاف فشار سیستم باشد .
2- لوله های مویی در محل روی سیستم تبرید نصب می شوند و قابل تنظیم نیستند . در صورت تعویض شرایط محل را رعایت کنید.

مشخصات ابعادی 

با توجه به اینکه طول وقطر لوله مویی از حساسیت ویژه ای برخوردار است وکلا عملکرد سیستم سرمازا وابسته به آن است در جدول زیر مشخصات لوله مویی آورده شده است.

 

قدرت موتور قطر داخل لوله به اینچ طول لول مویی به C m
1.8 31 335
1.6 31 305
1.5 36 335
1.4 36 305
1.3 42 335
1.3 42 305
1.2 50 335
3.2 50 305
3.4 55 335
3.4 55 305
1اسب بخار 70 335
1اسب بخار 70 305

رنگ قرمز مختص یخچالهای خانگی و ویترینی میباشد.

رنگ آبی مختص سرمازاهای زیر صفری میباشد

 

 

 

 جدول سایز سبک وزن 

سایزهای سبک وزن لوله مویی به شرح ذیل می باشد.

 

 

جدول سایز استاندارد ASTM 

سایزهای استاندارد ASTM لوله مویی به شرح جدول ذیل می باشد.